26/11/2005  Απονομές πρωταθλήματος 2005

Φωτογραφίες από την απονομή

Πρίν απο ένα χρόνο στο ναυτικό σαλόνι Αθηνών ο Ρ.Ο.ΤΑ. συζητούσε με τους υπολοίπους Ομίλους φουσκωτών σκαφών το ενδεχόμενο να φιλοξενίσει στην Ρόδο έναν απο τους αγώνες του Πανελληνίου πρωταθλήματος, όπως επίσης την πρόταση να αφιερωθεί το πρωτάθλημα του 2005 στο όνομα του αξέχαστου Σάββα Γεραβέλη.
Η πρόταση έγινε δεκτή ομόφωνα και το πρωτάθλημα που ακολούθησε ήταν ένα απο τα καλύτερα των τελευταίων χρόνων.
Ιδιαίτερα ο αγώνας στην Ρόδο ηταν κατα γενική ομολογία αξέχαστος, αφού όλοι εμείς του Ροδιακού Ομίλου δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό ώστε να αναβαθμιστεί η διοργάνωση.
Η ύπαρξη δυναμόμετρου ικανού να μετρήσει όλους τους κινητήρες όπως επίσης η ζωντανή τηλεοπτική κάλυψη και απο ελικόπτερο ήταν προσπάθειες του Ρ.Ο.ΤΑ. που έκαναν αίσθηση.
Πήραμε λοιπόν μέρος ισότιμα σε όλο το πρωτάθλημα, στείλαμε σκάφη μας στην Κέρκυρα, στην Κρήτη και την Αθήνα και καταφέραμε να έχουμε στο τέλος δύο ομάδες στο βάθρο των πρωταθλητών απο το νησί μας.
Οι συμμετοχές μας ήταν 3 στον αριθμό, όλες άξιες για πρωταθλητισμό και καθαρά απο ατυχία δεν είχαμε και την τρίτη ομάδα μας πρωταθλήτρια, αφού η ομάδα του Σταύρου Λουλουργά έμεινε απο κινητήρα στον αγώνα της Κέρκυρας.
Η συμμετοχή των Χαλκιόπουλου Ανδρέα και Μπρόκου Δημήτρη ήταν η πιό επαγγελματική όλων των εποχών κέρδισε τον σεβασμό των συναγωνιζομένων και δίκαια αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στην μεγάλη κατηγορία.
Η τρίτη ομάδα μας με τους Ηλιακόπουλο Κώστα και Φραντζή Γιώργο τερμάτησε και αυτή στην πρώτη θέση της κατηγορίας έως 150ΗΡ.
Ετσι το Σάββατο  26/11/2005 στην αίθουσα των εκδηλώσεων του "27 ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ" πραγματοποιήθηκε η απονομή των επάθλων στους νικητές όλων των κατηγοριών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος φουσκωτών σκαφών που διοργανώσαν σε συνεργασία ο Ρ.Ο.ΤΑ., ο Όμιλος Φουσκωτών Σκαφών Ελλάδος (Ο.Φ.Σ.Ε.) ο Όμιλος Φουσκωτών Σκαφών Κέρκυρας (Ο.Φ.Σ.Κ.), και ο Παγκρήτιος Όμιλος Φουσκωτών Σκαφών (Π.Ο.Φ.Σ.)
Παρούσα στη απονομή ήταν και η Μαίρη Γεραβέλη αφού μετά από ομόφωνη απόφαση των διοργανωτών Ομίλων το φετινό πρωτάθλημα ήταν αφιερωμένο στο Σάββα Γεραβέλη πρόεδρο του Ροδιακού Ομίλου που τόσο γρήγορα μας τον στέρησε η θάλασσα.
Στην τελετή παραβρέθηκαν ο πρόεδρος του ΣΕΚΑΠΛΑΣ ,εκπρόσωπος της διοργανώτριας εταιρίας Expo ONE καθώς και εκπρόσωποι εταιριών εισαγωγής κινητήρων, κατασκευαστών και εισαγωγέων Φουσκωτών σκαφών, εκπαιδευτών ταχυπλόων σκαφών και μέλη των Ομίλων.

Η εκδήλωση τελείωσε με ένα πλούσιο μπουφέ.